Financial report for the month of September 2021

Essential Food Commodities & Hygiene Kits to Differently Abled & the Poor At CHALLAGUNDLA in Guntur District
No.of children: 65
Rice: 26 kg served to 65 children 26 kg X 4 X Rs 50 = Rs 5200
 
Extra curry served 3 times in a week Rs 15 X 65 X 12 = Rs 11700
COSMOTICS
Washing soaps Rs.28/-
Bathing soaps Rs.26/-
Paste Rs.10/-
Coconut oil Rs.36/-
Shampoo Rs.50/-
Sub-total Rs 150 X 65 = Rs 9750
DETAILS: Rs 150 will cost for one single person for cosmetics for one month.
FRUITS
Bananas, Guava, Oranges 1560 Rs + 1560 Rs + 2600 Rs
Sub-total Rs 5720
EGGS
3 eggs in a week 12 servings X Rs 5 X 65 = Rs 3900
CHICKEN
200 gms for one person. The price of the chicken stood stable on Rs 240 per one Kg. 13 kg for one week 52 kg X 240 Rs=Rs 12480
ADMINISTRATION
Maths’s teacher Rs.8000/-
English teacher Rs.8000/-
Hindi teacher Rs.8000/-
Telugu teacher Rs.8000/-
Health instructor Rs.5000/-
Sewing Teacher Rs.5000/-
Attender Rs.5000/-
Cook Rs.6000/-
Sub-total Rs.53000/-
HEALTH&HYGINE
Medical: Multivitamin tablets, Rs 2000
Bathroom cleaners, floor cleaners Rs 1400
Diapers for one boy Rs 1500
Sanitary pads for 14 girls Rs 700
Sub-total Rs 5600
Transportation, typing, labour charges Rs 4000
Total expenditure for the month Rs 111350
Balance remaining (previous month) Mars Rs 9735

With Love
Alice and Children, Childhome Challagundla
Indien

Financial report for the month of August 2021.

Essential Food Commodities & Hygiene Kits to Differently Abled & the Poor At CHALLAGUNDLA in Guntur District
No.of children: 30

No.of children: 45

BREAK-FAST
MENU COST
Idly
Pongal
Upma
Mint kichidi
Wheat upma
Lemon rice
Sub-total Rs 14 X 30 X 20 days= Rs 8400

Rs 14 X 45 X 10 days= Rs 6300

DETAILS: Each serving of breakfast will cost around Rs 14 per person on an average for example Pongal will cost Rs 16 per person and Upma will cost around Rs 12. So on an average I have calculated for breakfast item as Rs 14. Idly will be served twice in a week.
LUNCH
RICE: Boiled plain rice Rs 12X30X 20 days= Rs 7200

Rs 12 X 45 X days= Rs 5400

CURRY: Every day one veracity of vegetable, greens along with tomatoes will be made as curry

CHUTNEY: Chutneys are made with green and red chillies along with any vegetables, ground nuts. There is no menu without chutney in south Indian meal.

Rs 18 X 30 X 20 days= Rs 10800

Rs 18 X 45 X 10 days= Rs 8100

Sub-total Rs 31500
DINNER
RICE: Plain boiled rice Rs 12X 30X 20days= Rs 7200

Rs 12 X 45 X 10days=Rs 5400

CURRY: Any vegetable curry

RASAM: Rasam is made with tamarind juice, tomatoes added with black pepper, cumin and coriander seed powder. It is very good for digestion.

Rs 18 X 30 X 20 days =Rs 9000

Rs 15 X 45 X 10 days= Rs 6750

Sub-total Rs 28350
COSMOTICS
Washing soaps Rs.28/-
Bathing soaps Rs.26/-
Paste Rs.10/-
Coconut oil Rs.36/-
Shampoo Rs.50/-
Sanitizer Rs.40/-
Sub-total Rs 190 X 30= Rs 5700

RS 190 X 15= Rs 2850

DETAILS: Rs 190 will cost for one single person for cosmetics for one month.
FRUITS
Bananas, Guava, Oranges 540 Rs + 540 Rs + 1800 Rs + 1800 Rs + 855 Rs
Sub-total Rs 3735
EGGS
3 eggs in a week Rs 2430
CHICKEN
200 gms for one person. The price of the chicken stood stable on Rs 240-250 per one Kg. 6kgs for one week 28 kg X 240 Rs=Rs 6720
ADMINISTRATION
Maths’s teacher Rs.8000/-
English teacher Rs.8000/-
Hindi teacher Rs.8000/-
Telugu teacher Rs.8000/-
Health instructor Rs.5000/-
Sewing Teacher Rs.5000/-
Attender Rs.5000/-
Cook Rs.6000/-
Sub-total Rs.53000/-
HEALTH&HYGINE
Medical: Multivitamin tablets, Rs 1000
Bathroom cleaners, floor cleaners Rs 1400
Diapers for one boy Rs 600
Sub-total Rs 3000
Total expenditure for the month Rs 151985
Balance remaining (previous month) Mars Rs 9735

With Love
Alice and Children, Childhome Challagundla
Indien

 

Financial report for the month of July 2021

Essential Food Commodities & Hygiene Kits to Differently Abled & the Poor At CHALLAGUNDLA in Guntur District
No.of children: 30
BREAK-FAST
MENU COST
Idly  
Pongal  
Upma  
Mint kichidi  
Wheat upma  
Lemon rice  
Sub-total Rs 14 X 30X 30 days= Rs 12600
LUNCH
RICE: Boiled plain rice Rs 12X30X 30 days= Rs 10800
CURRY: Every day one veracity of vegetable, greens along with tomatoes will be made as curry

CHUTNEY: Chutneys are made with green and red chillies along with any vegetables, ground nuts. There is no menu without chutney in south Indian meal.

Rs 18X30X 30 days=Rs 16200
Sub-total Rs 27000
DINNER
RICE: Plain boiled rice Rs 12 X 30X 30 days = Rs 10800
CURRY: The rainy season starts from July in our country so we had a raise in the price of the vegetable that’s why the price for veggie curry Rasam remained on an average of Rs 15 for single person.

RASAM: Rasam is made with tamarind juice, tomatoes added with black pepper, cumin and coriander seed powder. It is very good for digestion.

Rs 18 X 30 X 30 days =Rs 16200
Sub-total Rs 27000
COSMOTICS
Washing soaps Rs.28/-
Bathing soaps Rs.26/-
Paste Rs.10/-
Coconut oil Rs.36/-
Shampoo Rs.50/-
Sanitizer Rs.40/-
Sub-total Rs 190 X 30= Rs 5700
DETAILS: Rs 190 will cost for one single person for cosmetics for one month.
FRUITS
Mangoes, Bananas, Guava, Oranges 1440 Rs + 720 Rs + 720 Rs + 1200 Rs
Sub-total Rs 4080
EGGS
3 eggs in a week 12 servings X Rs 6 X 30
Sub-total Rs 2160
CHICKEN
Chicken curry once in a week 200 grms cost around Rs 48. One serving Rs 48 X 4 Weeks= Rs 192/For 30 persons 30 X Rs 192=Rs 5760
Sub-total Rs 5760
ADMINISTRATION
Maths teacher Rs.8000/-
English teacher Rs.8000/-
Hindi teacher Rs.8000/-
Telugu teacher Rs.8000/-
Health instructor Rs.5000/-
Sewing Teacher Rs.5000/-
Attender Rs.5000/-
Cook Rs.6000/-
Sub-total Rs.53000/-
HEALTH&HYGINE
Medical: Multivitamin tablets, Rs 1700
Bathroom cleaners, floor cleaners Rs 1400
Diapers for one boy Rs 1500
Sub-total Rs 4600
Total expenditure for the month Rs 141900
Balance remaining (previous month) Mars Rs 9735

With Love
Alice and Children, Childhome Challagundla
Indien

Financial report for the month of June 2021

Essential Food Commodities & Hygiene Kits to Differently Abled & the Poor At CHALLAGUNDLA in Guntur District
No.of children: 30
BREAK-FAST
MENU COST
Idly  
Pongal  
Upma  
Mint kichidi  
Wheat upma  
Lemon rice  
Sub-total Rs 14 X 30X 31days= Rs 13020
LUNCH
RICE: Boiled plain rice Rs 12X30X 31 days= Rs 11160
CURRY: Every day one veracity of vegetable, greens along with tomatoes will be made as curry

CHUTNEY: Chutneys are made with green and red chillies along with any vegetables, ground nuts. There is no menu without chutney in south Indian meal.

Rs 18X30X 31 days=Rs 16740
Sub-total Rs 27900
DINNER
RICE: Plain boiled rice Rs 12 X 30X 31 days = Rs 11160
CURRY: The rainy season starts from July in our country so we had a raise in the price of the vegetable that’s why the price for veggie curry Rasam remained on an average of Rs 15 for single person.

RASAM: Rasam is made with tamarind juice, tomatoes added with black pepper, cumin and coriander seed powder. It is very good for digestion.

Rs 16 X 30 X 31 days =Rs 14880
Sub-total Rs 26040
COSMOTICS
Washing soaps Rs.28/-
Bathing soaps Rs.26/-
Paste Rs.10/-
Coconut oil Rs.36/-
Shampoo Rs.50/-
Sanitizer Rs.40/-
Sub-total Rs 190 X 30= Rs 5700
DETAILS: Rs 190 will cost for one single person for cosmetics for one month.
FRUITS
Watermelon, Bananas, Guava, Cheekus 7 Rs X4X4times = 112 Rs X 30= 3360 Rs
Sub-total Rs 3360
EGGS
3 eggs in a week 12 servings X Rs6 X 30
Sub-total Rs 2160
CHICKEN
Chicken curry once in a week 200 grms cost around Rs 40. One serving Rs 40 X 4 Weeks= Rs 160/For 30 persons 30 X Rs 160=Rs 4800
Sub-total Rs 4800
ADMINISTRATION
Maths teacher Rs.8000/-
English teacher Rs.8000/-
Hindi teacher Rs.8000/-
Telugu teacher Rs.8000/-
Health instructor Rs.5000/-
Sewing Teacher Rs.5000/-
Attender Rs.5000/-
Cook Rs.6000/-
Sub-total Rs.53000/-
HEALTH&HYGINE
Medical: Multivitamin tablets, Rs 1000
Bathroom cleaners, floor cleaners Rs 2800
Sub-total Rs 3800
Total expenditure for the month Rs 139780
Balance remaining (previous month) Mars Rs 9735

With Love
Alice and Children, Childhome Challagundla
Indien

Financial report for the month of May 2021

Essential Food Commodities & Hygiene Kits to Differently Abled & the Poor At CHALLAGUNDLA in Guntur District

No.of children: 30

BREAK-FAST
MENU COST
Idly
Pongal
Upma
Mint kichidi
Wheat upma
Lemon rice
Sub-total Rs 14 X 30X 30days= Rs 12600
DETAILS: Each serving of breakfast will cost around Rs 14 per person on an average for example Pongal will cost Rs 16 per person and Upma will cost around Rs 12. So on an average I have calculated for breakfast item as Rs 14. Idly will be served twice in a week.
LUNCH
RICE: Boiled plain rice Rs 12X30X 30 days= Rs 10800
CURRY: Every day one veracity of vegetable, greens along with tomatoes will be made as curry

SAMBAR: This is a typical South Indian food made with lentils. It is widely used for the children in the hostels as a main dish and along with this other vegetable curries are served.

CHUTNEY: Chutneys are made with green and red chillies along with any vegetables, ground nuts. There is no menu without chutney in south Indian meal.

Rs15X30X 30 days=Rs 13500
Sub-total Rs 24300
DETAILS: Every meal is served with one veggie curry, chutney and Sambar along with boiled plain rice
DINNER
RICE: Plain boiled rice Rs 12 X 30X 30 days = Rs 10800
CURRY: The rainy season starts from July in our country so we had a raise in the price of the vegetable that’s why the price for veggie curry Rasam remained on an average of Rs 15 for single person.

RASAM: Rasam is made with tamarind juice, tomatoes added with black pepper, cumin and coriander seed powder. It is very good for digestion.

Rs15 X 30 X 30 days =Rs 13500
Sub-total Rs 24300
COSMOTICS
Washing soaps Rs.28/-
Bathing soaps Rs.26/-
Paste Rs.10/-
Coconut oil Rs.36/-
Shampoo Rs.50/-
Sanitizer Rs.40/-
Sub-total Rs 190 X 30= Rs 5700
DETAILS: Rs 190 will cost for one single person for cosmetics for one month.
FRUITS
Bananas Rs 3X 30X 8 times= Rs 720
Guava Rs 6X30X4 times= Rs 720
Oranges Rs 10 X 30X 4= Rs 1200
Watermelon                    Rs 70 X 3 X4times = 840 (Each watermelon served for 10 children) (3fruiits per one day served 4 times in a month)
Sub-total Rs 3480
EGGS
3 eggs in a week 12 servings X Rs6 X 30
Sub-total Rs 2160
CHICKEN
200 gms for one person. The price of the chicken stood stable on Rs 240 per one Kg/6kgs for one week 24kgs X Rs 240=Rs 5760
Sub-total Rs 5760
ADMINISTRATION
Maths teacher Rs.8000/-
English teacher Rs.8000/-
Hindi teacher Rs.8000/-
Telugu teacher Rs.8000/-
Health instructor Rs.5000/-
Sewing Teacher Rs.5000/-
Attender Rs.5000/-
Cook Rs.6000/-
Sub-total Rs.53000/-
HEALTH&HYGINE
Medical : Mutivitamin tablets, Rs 800
Sub-total Rs 800
LPG (Gas) RS 1000 x 4= 4000
Sub-total Rs 4000
Total expenditure for the month Rs 136100
Balance remaining (previous month) Mars Rs 9735

With Love
Alice and Children, Childhome Challagundla
Indien