Ekonomisk rapport från Alice 15 Jan till 31 Mars 2013

Dear Parentes!

Here I am sending the financial information for the month of the 15 Jan to 15 Feb 2013 the amouts spend for the children.

 The remaining balance left for the month of 15 Jan 2013————————Rs 3095

 The amount recieved for the month of 15 Feb 2013——————————–Rs 57759

 Balance remained——————————————————— Rs 2298

Rice
So far the price of the rice was stable with the last month’s price————Rs 10985
1 kg per Rs 39.80

Chicken
The first two weeks at a price of Rs 140 per 1kg——————————–Rs 3864
The next two weeks at a price of Rs 140.50 1kg——————————–Rs 3878

Eggs
At a price of 3.60 per one egg for all 4 weeks————————————Rs 3974

Milk
The price of the milk was little raised with one rupee 1ltr Rs 41————Rs 9053

Fruits
Banana———————————————————————————–Rs 897
Water melon two pieces per child for one serving—————————–Rs 3795
Guava————————————————————————————-Rs 1518
One Orange per child—————————————————————–Rs 2346

Others
Sweet corn the price of the sweet corn was stable —————————Rs 1242
Spegetti sweet————————————————————————–Rs 1725
Medicine———————————————————————————-Rs 2100
Bathing soaps—————————————————————————Rs 1932
Washing soaps————————————————————————-Rs 1242
Sugar————————————————————————————–Rs 451
Jaggery———————————————————————————–Rs 360
Shampoo———————————————————————————Rs 1104
Toothpaste——————————————————————————-Rs 1311
Coconut oil at a price of Rs 25——————————————————Rs 1725
500ml 5 bottles————————————————————————–Rs 600
Sanitary naps—————————————————————————Rs 960
Internet———————————————————————————–Rs 400

The total expenditure for the month of 15 Feb 2013——————————–Rs 55461

Balance remained for the 15 Feb 2013 —————————————— Rs 5393

Here I am sending the financial report for the remaining the last 15 days of Feb

Balance remained for the 15 Feb 2013 —————————————— Rs 5393

The total amount recieved for the 15 days ————————————–Rs 32570

Rice
The price of the rice is Rs 38.90 per 1kg and for 2weeks——————–Rs 5492

Chicken
The price of the chicken Rs 140.50 per kg 2 servings in 2 weeks———Rs 3878

Eggs
Rs 3.60 one egg———————————————————————–Rs 1990

Milk
Rs 41 per 1ltr—————————————————————————-Rs 4526

Fruits
Banana————————————————————————————Rs 450
Orange————————————————————————————Rs 1173
Watermelon–2 pieces for one serving and for 2 weeks———————-Rs 1895.50
Guava————————————————————————————-Rs 795

Others
One sweet corn————————————————————————-Rs 621
Gulaab Jamoon Sweet —————————————————————Rs 840
It is sweet made of regular flour looks like balls which is dipped inthe sugar syrup.
Medicine———————————————————————————-Rs 1100
Bathing soaps—————————————————————————Rs 966
Washing soaps————————————————————————-Rs 621
Sugar————————————————————————————–Rs 225
Shampoo———————————————————————————Rs 552
Tooth paste—————————————————————————–Rs 656
Coconut oil——————————————————————————-Rs 1725

The expenditure for the 15 days that is for 2 weeks—————————Rs 30115

The balance remained for the last day for Feb 2013———————————–Rs 7848

Here I am sending you the financial report for the month of March 2013 and the amounts spend on the children at Childhome, Challagundla, India.

The balance remained for the last day for Feb 2013———————————–Rs 7848

The amount recieved for the month of March 2013——————————— 58400

Rice
The price of the rice was raising day by day and now it is Rs 40.50 per one Kg
I doubt it will even rise in the future and Narasaraopet we are buying 43 rs per one kg
The price of the rice ———————————————————————Rs 11178

Chicken
The price of the chicken per one kg Rs 140.50—————————————-Rs 7756

Eggs
Each egg cost around Rs 3.60———————————————————–Rs 3974

Milk
1 lt Rs 41———————————————————————————-Rs 9053

Fruits
Banana————————————————————————————-Rs 828
Orange————————————————————————————Rs 2484
Water melon——————————————————————————Rs 3295
Sapota————————————————————————————-Rs 1518
This fruit is like Kiwi but has big seeds inside. It is in brown colour and tastes very sweet.
We have peel off the skin like Kiwi fruit and has to eat the pulp. This is also a seasonal fruit. I did not know the English name for this fruit but we call it as SAPOTA in Telugu.

Others
Sweet corn——————————————————————————–Rs 1242
Spegatti Sweet—————————————————————————-Rs 1725
Medicine———————————————————————————-Rs 2100
Washing soaps—————————————————————————-Rs 1932
Bathing soaps—————————————————————————–Rs 1242
Sugar—————————————————————————————-Rs 451
Jaggery————————————————————————————–Rs 360
Shampoo———————————————————————————–Rs 1104
Tooth paste——————————————————————————–Rs 1311
Coconut oil———————————————————————————Rs 1725
Sanitary Naps——————————————————————————-Rs 960
Internet——————————————————————————..——-Rs 400
Salary for Ammaji for helping me in the accounts ————————————–Rs 3000

The total expenditure for the month of March 2013———————————–Rs 57636

Balance left for the month of March—————————————————–Rs 8612

Thank you once again for all your support, care and concern. Especially I would like to thank all of your family members for taking the pain to raise support for the children in India. My heart felt thanks goes to the loving swedish parents for their boundless love.

With Love,
Alice